13.12.2014

Projekty uchwał

Dostępne są projekty uchwał, nad którymi będzie obradował Zjazd Chorągwi w swojej drugiej części.
Zapewne jeszcze kilka uchwał spłynie na początku obrad.

Moje uwagi do tych projektów:

  1. Uchwała w sprawie kompetencji własnych Zjazdu Chorągwi Stołecznej – Wymaga przeformułowania na taką uchwałę, która będzie wymagała uzyskania pozytywnej opinii Rady Chorągwi i Komisji Rewizyjnej Chorągwi w przypadku pobierania opłat wewnętrznych od hufców. Będzie taki wniosek od któregoś z mokotowskich delegatów.
  2. Uchwała w sprawie ustalenia zasad współpracy pomiędzy Radą Chorągwi a Komendą Chorągwi – Jest słuszna co do intencji. Niestety trochę skomplikowana w swojej strukturze, ale do przyjęcia.
  3. Uchwała w sprawie powołania chorągwianych referatów metodycznych – Jest bardzo rozbudowana i szczegółowa. Warta przyjęcia, choć można się obawiać, że nie znajdą się ludzie, którzy te referaty poprowadzą.
  4. Uchwała w sprawie jachtu „Warszawska Nike” - Warunki użytkowania tego jachtu wymagają renegocjacji. Jeśli ta uchwała do tego doprowadzi, to warto ją przyjąć.
  5. Uchwała w sprawie prowadzenia współpracy z organami samorządowymi m. st. Warszawy – Jest to uchwała mojego autorstwa. Uzasadnienie uchwały:
    • Władze samorządowe powinny być ważnym partnerem organizacji prowadzącej wychowanie obywatelskie jaką jesteśmy. W Warszawie można podjąć współpracę z wieloma samorządowcami, szczególnie, że wielu instruktorów i byłych instruktorów jest radnymi lub urzędnikami urzędu miasta. 
    • Warto, aby taka współpraca była planowana przez Komendę Chorągwi rokrocznie oraz każdorazowo podsumowywana. Ta współpraca musi dawać realne korzyści – realizować cele operacyjne i strategiczne Chorągwi oraz pośrednio wspierać działalność wychowawczą podstawowych jednostek organizacyjnych. Ze względu na charakter dokumentu może on być elementem planu operacyjnego Chorągwi. 
    • Do decyzji Komendy Chorągwi i władz samorządowych należy pozostawić dobór formy jaką przyjmie ta współpraca (pod względem instytucjonalnym i formalnym).
  6. Uchwała w sprawie przedstawiania wykazu zatrudnionych w Komendzie Chorągwi - Jest to uchwała mojego autorstwa. Uzasadnienie uchwały: 
    •  W trosce o przejrzystość finansów Chorągwi należy udzielić instruktorom Chorągwi podstawowych informacji o tym na jakich warunkach członkowie Komendy Chorągwi i pracownicy Chorągwi pobierają wynagrodzenie.
  7. Uchwała w sprawie Programu Rozwoju Chorągwi Stołecznej na lata 2015-2018 – Nikt nie wie jak powinien wyglądać program rozwoju chorągwi, więc może być taki.

15.11.2014

Zjazd Chorągwi (15.11.2014) - RELACJA NA ŻYWO

Moja autorska relacja ze Zjazdu Chorągwi Stołecznej.
  • Komendantem Chorągwi została hm. Paulina Gajownik.
  • Komenda Chorągwi: hm. Magdalena Dąbrowska, hm. Maciej Kądzielski, hm. Michał Landowski, hm. Anna Nowosad, phm. Wojciech Puchacz, phm. Kinga Socha.
  • Rada Chorągwi: pwd. Wojciech Bieńkowski, hm. Katarzyna Dzięciołowska, phm. Marcin Jóźwiak, phm. Tomasz Kotecki, hm. Joanna Nurek (przewodnicząca), hm. Witold Pietruszewicz (wiceprzewodniczący), phm. Paweł Pietrzak.
  • Komisja Rewizyjna Chorągwi: hm. Jacek Kocerka, hm. Bartłomiej Kukliński, hm. Paweł Marciniak (przewodniczący), phm. Arkadiusz Mioduszewski, phm. Adam Olbrycht, hm. Mirosław Prokop, phm. Sebastian Żurawski.
  • Sąd Harcerski Chorągwi: hm. Izabela Chwiłoc-Fiłoc, hm. Jacek Czajka, hm. Jakub Czarkowski, hm. Mirosław Kozikowski (przewodniczący), hm. Beata Pawełczyńska, hm. Sylwia Pokorska, hm. Anna Saturska, hm. Jacek Słaby, hm. Paweł Weszpiński.
  • Udzielono absolutorium 14 członkom Komendy Chorągwi mijającej kadencji (w tym hm. W. Kowalczykowi i hm. P. Gajownik). Nie udzielono absolutorium hm. B. Kowalewskiemu i hm. T. Pękalskiemu.
  • Plan rozwoju Chorągwi i uchwały będziemy przyjmować 13 grudnia.

14.11.2014

Porządek obrad Zjazdu Chorągwi (15.11.2014)

Plan przebiegu Zjazdu Chorągwi wygląda następująco.

Kandydaci ogłosili skład Komendy Chorągwi

Skład komendy hm. Pauliny Gajownik wraz z zakresem obowiązków i kompetencjami można poznać na jej stronie.

Skład komendy hm. Dariusza Brzuski wraz z zakresem obowiązków i kompetencjami wygląda następująco:
  • hm. Dariusz Brzuska (komendant) - Hufiec Żoliborz, drużynowy drużyny wielopoziomowej, członek RN ZHP, srebrna OKK, zawodowo mgr inżynier chemik, pracuje w Polfie Tarchomin, w planowanym zakresie obowiązków: szczególnie kontakty z samorządem i władzami państwowymi 
  • hm. Sławomir Postek (zastępca komendanta) - Hufiec Praga Północ, członek ChKSI, instruktor CSI ZHP, złota OKK, zawodowo nauczyciel akademicki na UW, psycholog w trakcie doktoryzacji, w planowanym zakresie obowiązków: program i praca z kadrą w tym kształcenie
  • hm. Krzysztof Rudziński (skarbnik) - Hufiec Praga Południe, przewodniczący hufcowej KSI, do niedawna szczepowy, zawodowo audytor wewnętrzny w Narodowym Banku Polskim, wykształcenie wyższe, ukończone studia doktoranckie na kierunku zarządzanie i finanse oraz studia podyplomowe na kierunku bezpieczeństwo informacyjne, w planowanym zakresie obowiązków: statutowe zadania skarbnika 
  • hm. Małgorzata Pruś - Hufiec Zielonka, przewodnicząca hufcowej KSI, członek ChKSI, srebrna OKK w trakcie odnawiania, zawodowo ekspert ds. rynku nieruchomości w jednym z banków, wykształcenie wyższe na kierunku Zarządzanie i Marketing, w zakresie obowiązków: hufce i funkcjonowanie biura chorągwi 
  • hm. Tomasz Grodzki - Hufiec Otwock, komendant hufca, właściciel firmy w branży IT, inżynier informatyk, w zakresie obowiązków: zagadnienia strategii ZHP, obieg informacji i dokumentów w tym ewidencja ZHP i wszelkie zagadnienia IT, sprawy organizacyjne, wsparcie zarządzania 
  • pwd. Ewa Kowalska - Hufiec Centrum, drużynowa zuchowa, w trakcie studiów wyższych, zawodowo zajmuje się pozyskiwaniem środków dla organizacji pozarządowych, w zakresie obowiązków pozyskiwanie środków, akcja letnia i zimowa, wizerunek

Podsumowanie Sprawozdania Rady Chorągwi Stołecznej (listopad 2010 - listopad 2014)

  • Obawiam się, że Rada Chorągwi nic do tej chorągwi nie wniosła poza jakimiś zaleceniami dla Komendy Chorągwi i omawiania bieżącej sytuacji.
  • Wyraźnie zabrakło Radzie Chorągwi myślenia strategicznego, przenoszącego chorągiew w inny wymiar poprzez wykorzystywanie jej potencjału instruktorskiego. Mam nadzieję, że Rada Chorągwi następnej kadencji będzie właśnie taka.

Podsumowanie Sprawozdania Komisji Rewizyjnej Chorągwi Stołecznej (listopad 2010 - listopad 2014)

  • Chyba warto wpraszać się na szkolenia organizowane przez Komisję Rewizyjną Chorągwi. Jedno z nich dotyczyło "przeciwdziałaniu prania pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu w ZHP", inne dotyczyło ""sygnalistów" w ZHP na przykładzie Chorągwi Stołecznej".
  • Mokotowska komisja rewizyjna została pochwalona za dobrą współpracę.
  • Komisja Rewizyjna Chorągwi twierdzi, że miała utrudniony dostęp do dokumentów umożliwiających monitoring sytuacji finansowej. Jest to poparte opiniami członków innych chorągwianych komisji rewizyjnych i Komisji Rewizyjnej ZHP.
  • Zwraca uwagę duża liczba niezrealizowanych prze Komendę Chorągwi zaleceń od Komisji Rewizyjnej.

10.11.2014

Podsumowanie Sprawozdania Komendy Chorągwi Stołecznej (listopad 2010 - listopad 2014) - część 3

IV. Finanse, Majątek
V. Strategia rozwoju ZHP na lata 2012-2017
VII. Realizacja Uchwał Zjazdu

4.11.2014

Podsumowanie Sprawozdania Komendy Chorągwi Stołecznej (listopad 2010 - listopad 2014) - część 1

I. Organizacja, zarządzanie i promocja Chorągwi Stołecznej

Sprawozdania władz chorągwi kadencji 2010-2014

Ukazały się sprawozdania z działalności władz chorągwi mijającej kadencji. Te statutowo wymagane (Komendy i Komisji Rewizyjnej) i niewymagane (Rady Chorągwi i Sądu Harcerskiego).

Podsumowanie Konferencji Instruktorskiej "Prawo Harcerskie jako system wartości - tradycja i współczesność"

Konferencja Instruktorska "Prawo Harcerskie jako system wartości - tradycja i współczesność" odbyła się w Warszawie 25 października 2014. Była to jedna z trzech takich konferencji (pozostałe mają miejsce w Krakowie i Gdańsku, ale zakres tematyczny jest taki sam). Konferencja była organizowana prze Radę Naczelną ZHP.

Rozpoczęła się od referatów wprowadzających. Większość z nich była na dobrym poziomie, pozwoliła wejść w tory ideowego myślenia o harcerstwie. Solą konferencji były dyskusje w zespołach. Tematów było pięć:
  1. Prawo harcerskie – kodeks postępowania, zbiór drogowskazów – czy powinno być wyznacznikiem granic tolerancji.
  2. Prawo harcerskie – jako element metody harcerskiej i narzędzie w pracy drużynowego.
  3. Dlaczego tak wiele osób chce zmiany 10 punktu?
  4. Prawo harcerskie – zbiór praw określających stosunek człowieka do samego siebie, społeczeństwa, świata.
  5. Czy w Prawie Harcerskim winno znaleźć się pojęcie Boga.
Wziąłem udział w pracy grupy, która zajmowała się ostatnim tematem. Dyskusja była bardzo merytoryczna, z szacunkiem do wszystkich rozmówców, niestety bez konkretnych wniosków, być może ze względu na ograniczony czas. Ważna informacja w celu obalenia mitu: WOSM nie wymaga od nas jednej roty Przyrzeczenia Harcerskiego, to sami postanowiliśmy w 1995 mieć jedną, bo nie było pomysłu na dobrą alternatywę.
Po wszystkim przyszło podsumować na forum całej konferencji pracę w grupach. Widać, że praca była. Tak samo dobrze widać było brak wniosków do zaimplementowania. Podsumowując, efekt konferencji może być taki, że w środowiskach harcerskich będzie się o tym rozmawiać więcej, natomiast nie przybliżyło nas to do decyzji odnośnie zmiany Prawa Harcerskiego, ale też nie taki był temat.

25.10.2014

Kandydaci na Komendanta Chorągwi Stołecznej

Zgłosiło się dwoje kandydatów na funkcję Komendanta Chorągwi Stołecznej - hm. Paulina Gajownik i hm. Dariusz Brzuska.
Oboje kandydatów miałem okazję poznać. Jestem przekonany, że czeka nas bardzo merytoryczna dyskusja oparta o wizję przyszłości chorągwi. Bardzo wysoko cenię oboje instruktorów i myślę, że czeka mnie wybór kandydata lepszego, a nie takiego, który stanowiłby mniejsze zło.

Jestem delegatem na Zjazd Chorągwi Stołecznej

Zostałem wybrany delegatem na Zjazd Chorągwi Stołecznej 13 października 2014. Dziękuję za zaufanie.
Tym samym ten blog będzie dotyczył także Chorągwi Stołecznej i Zjazdu Chorągwi Stołecznej. Swoje odzwierciedlenie znalazło to w uzupełnionej wizji.

Podsumowanie 38. Zjadu ZHP

Formułując krótkie podsumowanie grudniowego zjazdu warto według mnie wspomnieć o tym, że:
  • ustępująca Główna Kwatera wykonywała swoje obowiązki poprawnie i sprawnie, ale brakowało w tym wizji i zaangażowania,
  • wybrano Przewodniczącego, który był najlepszym z kandydatów, przede wszystkim ze względu na świetnych Wiceprzewodniczących,
  • wybrano ponownie hm. Małgorzatę Sinicę na Naczelniczkę, a wraz z nią nieco odnowioną Główną Kwaterę, która zasługuje na kredyt zaufania, ale nie mam pewności, że poprowadzi nas do 200-tysięcznego i wysokojakościowego ZHP,
  • wybrano Radę Naczelną, Centralną Komisję Rewizyjną i Naczelny Sąd Harcerski, co było głosowaniem na nazwiska lub chorągwie, ale taka jest rzeczywistość i trzeba się z tym pogodzić.
  • nie zmieniono Statutu ZHP i zainicjowano pracę nad nowym, co było mądrą decyzją,
  • przyjęto wszystkie dobre uchwały, w tym zapoczątkowującą proces oddzielenia działalności wychowawczej od gospodarczej, programową i specjalnościową, a odrzucono wszystkie złe (przeszła tylko niepotrzebna uchwała o wprowadzeniu mundurów galowych).
Z mokotowskiego punktu widzenia: hm. Jolanta Kreczmańska jest Wiceprzewodniczącą ZHP, hm. Emilia Kulczyk-Prus jest członkinią Głównej Kwatery, a hm. Dorota Całka jest członkinią Rady Naczelnej ZHP.