27.09.2017

Jestem delegatem po raz drugi

Na zbiórce wyborczej Hufca Warszawa-Mokotów zostałem wybrany delegatem na Zjazd ZHP na kolejną kadencję. Dołożę wszelkich starań, żeby moja wizja mogła znaleźć swoje odzwierciedlenie w zmianie Związku Harcerstwa Polskiego. Planuję umieszczać tutaj posty związane z pracami przedzjazdowymi oraz zjazdowymi, w szczególności tekstową relację ze zjazdu. Bardzo dziękuję za zaufanie!

Kończąc prezentację kandydatury przed społecznością mojego Hufca przytoczyłem niedawno wypowiedziane słowa hm. Juliana Kędzierskiego, komendanta hufca w latach 1966-1969.
Skauting nie liczy się dlatego, że ma bardzo zachowawczy program. Nie ma w tym programie nic, co by nowelizowało i popychało świat do przodu. Dzisiaj jest piękny czas, żeby to zmienić.
Jestem przekonany, że dzisiaj jest piękny czas, żeby zmienić naszą organizację.
Zapraszam do zapoznania się z moją prezentacją stworzoną na potrzeby przedstawienia mojej kandydatury. Większa część jej treści jest opisana w poprzednim poście oraz w mojej wizji ZHP, którą przedstawiam poniżej.


Dlaczego?
Zwiększenie siły oddziaływania metody harcerskiej, która pozwoli na stworzenie harcerstwa, które będzie odważnie zmieniać społeczeństwo.
Jak?
Wspieranie drużynowego i każdego innego instruktora w prowadzeniu pracy wychowawczej zgodnie z metodą harcerską.
Co?
- Strategia ZHP, której realizacja spowoduje zmianę w organizacji - wzmocni jakość wychowania, wprowadzi wyższą kulturę organizacyjną oraz umocni pozycję harcerstwa w społeczeństwie.
- Naczelnik i Główna Kwatera, którzy konsekwentnie wdrażają objętą strategię, działają sprawnie, z poszanowaniem opinii środowiska instruktorskiego, pamiętając o naszej misji i o tym, że metoda harcerska jest naszą największą siłą.
- Przewodniczący, który dba o to, by ideały harcerskie były obecne w każdym działaniu podejmowanym przez organizację.
Chcę Związku Harcerstwa Polskiego:
- który potrafi się zmieniać;
- który podejmuje działania wzmacniające metodę harcerską w drużynach i w całej organizacji;
- który nie ucieka od problemów dzisiejszego wychowania;
- który jest efektywną organizacją o wysokiej kulturze organizacyjnej;
- w którym każda decyzja jest odpowiednio skonsultowana ze społecznością instruktorską, szczególnie z drużynowymi.

24.09.2017

Kandyduję po raz drugi

Ponad 4 lata temu ogłosiłem tutaj, że kandyduję na delegata na Zjazd ZHP. Wtedy pisałem o tym, że kandyduję, ponieważ byłem drużynowym, miałem spójną wizję charakteru organizacji, byłem świadom problemów ruchu harcerskiego, ZHP i drużynowych oraz byłem gotów szukać i proponować rozwiązania tych problemów. Od tamtego czasu zebrałem wiele doświadczeń na każdym poziomie organizacji - jako drużynowy i szczepowy, instruktor hufca oraz delegat na zjazdy chorągwi i całego związku.
Postanowiłem kandydować po raz drugi, na kolejną kadencję władz ZHP. Nie jestem już drużynowym, ale nadal uważam, że to wspieranie jego powinno być głównym celem naszych działań. Jestem przekonany, że nasza organizacja potrzebuje dobrego planu działania i osób, które będą go realizować. To od osób, które wybieramy do władz zależy jakość pracy organizacji na rzecz wychowania w drużynach. O problemach ruchu harcerskiego wiem dziś dużo więcej. Niemniej muszę dziś przyznać, że nie znam dobrze ich wszystkich i nie zawsze dysponujemy oczywistymi rozwiązaniami. Coś co się na pewno nie zmieniło, to jednak to, że szukam i będę szukać rozwiązań każdego wyzwania, które ma przed sobą ZHP. Dlatego ponownie chcę być delegatem.

Dla mnie, wyjątkowo ważnym elementem Zjazdu będzie uchwalenie nowej strategii. Byłem uczestnikiem obu konferencji strategicznych (czerwcowej i sierpniowej), z całego serca zaangażowałem się w te prace. Ich efekt jest dostępny na stronie poświęconej strategii. Jestem zadowolony z przebiegu tych konferencji, a osiągnięte rezultaty uważam za niezwykle wartościowe. Zapewne gdybym pisał ją samodzielnie, to jej cele byłyby nieco inne. Biorąc pod uwagę przebieg prac nad strategią jestem przekonany, że te propozycje są efektem konsensusu instruktorskiego. I z pełną świadomością piszę o konsensusie, a nie o kompromisie.
Niemałą trudność sprawia mi pełne ocenienie działań obecnych władz ZHP. Szczególnie istotna jest tutaj ocena działalności Głównej Kwatery jako organu wykonawczego. Doceniam wiele wartościowych kroków budujących organizację, ale jestem przekonany, że niektóre były postawione nieuważnie lub w niewłaściwym kierunku. Uważam, że w funkcjonowaniu GK powinno być zdecydowanie więcej zarządzania przez wartości, czyli przede wszystkim koncentracji na stworzeniu warunków do realizacji misji ZHP.
Zjazd ZHP może zajmować się zmianami statutowymi. Jeszcze w kwietniu odbył się zjazd w pełni poświęcony temu tematowi. Pewne zmiany zostały podjęte, pewne nie zostały i do Statutu ZHP w obecnym kształcie mam pewne zastrzeżenia, jak pewnie wielu instruktorów, ale jestem przekonany, że grudzień nie jest momentem na dokonywanie korekt. Gdyby jednak miało to miejsce, to z uwagą i pełen doświadczeń ze zjazdu statutowego będę dbał o jak najlepszy dokument regulujący życie naszej organizacji. Szczególnie w przypadku dyskusji o alternatywnej rocie Przyrzeczenia Harcerskiego. Chciałbym zadbać o jej merytoryczny przebieg, bo przygotowałem się do tego tworząc ten materiał.

Chcę, żeby Związek Harcerstwa Polskiego zmieniał się i jestem przekonany, że w dużej mierze zależy to od Zjazdu ZHP. Z tego względu chciałbym wpłynąć na tę zmianę tak, by była zgodna z moją wizją organizacji. Dlatego kandyduję na delegata na Zjazd ZHP z ramienia Hufca Warszawa-Mokotów.

8.09.2017

Na straży harcerskich zasad

W "Czuwaj" nr 6-7/2017 ukazał się mój artykuł "Na straży harcerskich zasad", który jest elementem w dyskusji nad alternatywną rotą Przyrzeczenia Harcerskiego. Wersja rozszerzona artykułu dostępna jest tutaj, a folder z materiałami źródłowymi tutaj.

W artykule omówione zostały aspekty decydujące o tym, ze najlepsza alternatywna rota Przyrzeczenia Harcerskiego, na która może się zgodzić WOSM brzmi: „Mam szczera wole całym życiem służyć Polsce, stać na straży harcerskich zasad, nieść chetną pomoc bliźnim i być posłuszną/posłusznym Prawu Harcerskiemu”. W rozważaniach wzięto pod uwagę przede wszystkim materiał Komitetu Konstytucyjnego WOSM przedstawionego na XXXIX Zjeździe Nadzwyczajnym ZHP oraz dokumenty funkcjonujące w WOSM i ZHP. Analizie poddano trzy propozycje brzmienia alternatywnej roty Przyrzeczenia Harcerskiego oraz kwestie zmian w Prawie Zucha.