4.05.2013

Wolność od nałogów w PH

JESTEM ZA
- Zmianą 10 punktu PH na: "Harcerz jest czysty w myśli, mowie i uczynkach, jest wolny od nałogów".


Działanie

Uchwała Zjazdu ZHP zmieniająca Statut ZHP w §6 z
10. Harcerz jest czysty w myśli, w mowie i uczynkach; nie pali tytoniu i nie pije napojów alkoholowych.
na
10. Harcerz jest czysty w myśli, w mowie i uczynkach, jest wolny od nałogów.

Uzasadnienie

Tekst 10 punktu Prawa Harcerskiego był już tematem rozmów przy niejednym ognisku lub pieszej wędrówce. Często jest tematem rozmowy z osobą, która rozważała odejście z tego powodu z harcerstwa.
W tej sprawie argumenty obu stron są wszystkim dobrze znane.
Dlaczego jestem za zmianą?
Argumenty za, które mnie przekonują:
  • Przy takiej redakcji możliwe jest zbudowanie własnego systemu wartości w oparciu o PH. Przy dotychczasowej redakcji w jednym aspekcie nie ma takiej możliwości.
  • Wychowawczy charakter, szczególnie w dzisiejszej polskiej rzeczywistości, ma wychowanie do picia alkoholu umiejętnie i z umiarem, nie abstynencji.
  • Harcerze pijący z umiarem będą przykładem dla rówieśników, do którego będą zdolni dążyć.
  • Całe PH powinno mieć charakter pozytywny, zgodny z metodą harcerską.
  • Ułatwi pozyskiwanie kadry spośród ludzi dorosłych.
Argumenty przeciw, które mnie przekonują:
  • Jest to wartościowa próba silnej woli.
  • Jest to wyznacznik przynależności do organizacji.
Argumenty za, które mnie nie przekonują:
  • I tak wiele harcerzy pije, więc nie warto trwać w hipokryzji i trzeba dostosować do tego PH.
Argumenty przeciw, które mnie nie przekonują:
  • Dotychczasowa redakcja pełni ważną funkcję społeczną - harcerze są przykładem dla rówieśników.
  • Dotychczasowa redakcja jest redakcją z początków harcerstwa i ze względu na szacunek do historii powinna zostać utrzymana.

5 komentarzy:

  1. Nie zajmę stanowiska, ale dodam, że aby zmienić Prawo Harcerskie trzeba dokonać zmian od razu w dwóch dokumentach: Statucie i Podstawach Wychowawczych. Michał na pewno to wie, piszę asekuracyjnie żeby (jeśli już) sporządzić dobrą uchwałę.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Oczywiście.
      Działania, które opisuję pokazują, że daje się to zmienić - ma to jakąś moc sprawczą, a nie jest to hasło do wykrzyczenia na zjeździe i pomachania szabelką - bez efektu.

      Usuń
  2. Trzymam kciuku, za inicjatywę:)

    OdpowiedzUsuń
  3. Wszystko fajnie, tylko zastanawia mnie argument "Harcerze pijący z umiarem będą przykładem dla rówieśników, do którego będą zdolni dążyć."
    Czy mógłbyś go rozwinąć? Czy harcerzy mających mniej niż ustawowe 18 lat też chciałbyś uczyć "picia z umierem"? Jeżeli tak, to w jaki ma się to mieć do polskiego prawa?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Polskie prawo górą, nie ma co gadać. Picie alkoholu przez osoby młodsze jest szkodliwe dla zdrowia, co drużynowi powinni przekazać harcerzom w ramach tego punktu (bez względu na to czy punkt jest w formie obecnej czy "przyszłej").
      Ponadto jestem przeciwnikiem formatowania harcerzy. Rolą drużynowego jest pokazanie możliwych postaw wobec alkoholu: zgodnych z PH w nowym brzmieniu (abstynencja, picie z umiarem) i niezgodnych z PH (pijaństwo, alkoholizm). Dlatego określenie "uczyć picia z umiarem" uważam w tym kontekście za niefortunne. Niemniej rozumiejąc jego sens uważam, że nieletnim harcerzom można pokazywać postawę picia z umiarem, przy czym formy, którymi się to robi muszą być zgodne z polskim prawem.
      Jeśli chodzi o rozwinięcie argumentu, to spotkałem się z opinią, że harcerze abstynenci na imprezach to super przykład i więcej osób będzie dzięki temu abstynentami. Nie uważam, żeby tak było. Natomiast gdy harcerz pokazuje, że można się bawić czasem z alkoholem, czasem bez, grunt, że zawsze z samokontrolą to znajdą się osoby, które to docenią i zaczną postępować podobnie. W tym widzę siłę oddziaływania harcerzy na społeczeństwo. Dla poprawy kultury osobistej i zdrowia Polaków.

      Usuń