JESTEM ZA
- Zmianą 10 punktu PH na: "Harcerz jest czysty w myśli, mowie i uczynkach, jest wolny od nałogów".
Działanie
Uchwała Zjazdu ZHP zmieniająca Statut ZHP w §6 z
10. Harcerz jest czysty w myśli, w mowie i uczynkach; nie pali tytoniu i nie pije napojów alkoholowych.
na
10. Harcerz jest czysty w myśli, w mowie i uczynkach, jest wolny od nałogów.
Uzasadnienie
Tekst 10 punktu Prawa Harcerskiego był już tematem rozmów przy niejednym ognisku lub pieszej wędrówce. Często jest tematem rozmowy z osobą, która rozważała odejście z tego powodu z harcerstwa.
W tej sprawie argumenty obu stron są wszystkim dobrze znane.
Dlaczego jestem za zmianą?
Argumenty za, które mnie przekonują:
- Przy takiej redakcji możliwe jest zbudowanie własnego systemu wartości w oparciu o PH. Przy dotychczasowej redakcji w jednym aspekcie nie ma takiej możliwości.
- Wychowawczy charakter, szczególnie w dzisiejszej polskiej rzeczywistości, ma wychowanie do picia alkoholu umiejętnie i z umiarem, nie abstynencji.
- Harcerze pijący z umiarem będą przykładem dla rówieśników, do którego będą zdolni dążyć.
- Całe PH powinno mieć charakter pozytywny, zgodny z metodą harcerską.
- Ułatwi pozyskiwanie kadry spośród ludzi dorosłych.
Argumenty przeciw, które mnie przekonują:
- Jest to wartościowa próba silnej woli.
- Jest to wyznacznik przynależności do organizacji.
Argumenty za, które mnie nie przekonują:
- I tak wiele harcerzy pije, więc nie warto trwać w hipokryzji i trzeba dostosować do tego PH.
Argumenty przeciw, które mnie nie przekonują:
- Dotychczasowa redakcja pełni ważną funkcję społeczną - harcerze są przykładem dla rówieśników.
- Dotychczasowa redakcja jest redakcją z początków harcerstwa i ze względu na szacunek do historii powinna zostać utrzymana.
Nie zajmę stanowiska, ale dodam, że aby zmienić Prawo Harcerskie trzeba dokonać zmian od razu w dwóch dokumentach: Statucie i Podstawach Wychowawczych. Michał na pewno to wie, piszę asekuracyjnie żeby (jeśli już) sporządzić dobrą uchwałę.
OdpowiedzUsuńOczywiście.
UsuńDziałania, które opisuję pokazują, że daje się to zmienić - ma to jakąś moc sprawczą, a nie jest to hasło do wykrzyczenia na zjeździe i pomachania szabelką - bez efektu.
Trzymam kciuku, za inicjatywę:)
OdpowiedzUsuńWszystko fajnie, tylko zastanawia mnie argument "Harcerze pijący z umiarem będą przykładem dla rówieśników, do którego będą zdolni dążyć."
OdpowiedzUsuńCzy mógłbyś go rozwinąć? Czy harcerzy mających mniej niż ustawowe 18 lat też chciałbyś uczyć "picia z umierem"? Jeżeli tak, to w jaki ma się to mieć do polskiego prawa?
Polskie prawo górą, nie ma co gadać. Picie alkoholu przez osoby młodsze jest szkodliwe dla zdrowia, co drużynowi powinni przekazać harcerzom w ramach tego punktu (bez względu na to czy punkt jest w formie obecnej czy "przyszłej").
UsuńPonadto jestem przeciwnikiem formatowania harcerzy. Rolą drużynowego jest pokazanie możliwych postaw wobec alkoholu: zgodnych z PH w nowym brzmieniu (abstynencja, picie z umiarem) i niezgodnych z PH (pijaństwo, alkoholizm). Dlatego określenie "uczyć picia z umiarem" uważam w tym kontekście za niefortunne. Niemniej rozumiejąc jego sens uważam, że nieletnim harcerzom można pokazywać postawę picia z umiarem, przy czym formy, którymi się to robi muszą być zgodne z polskim prawem.
Jeśli chodzi o rozwinięcie argumentu, to spotkałem się z opinią, że harcerze abstynenci na imprezach to super przykład i więcej osób będzie dzięki temu abstynentami. Nie uważam, żeby tak było. Natomiast gdy harcerz pokazuje, że można się bawić czasem z alkoholem, czasem bez, grunt, że zawsze z samokontrolą to znajdą się osoby, które to docenią i zaczną postępować podobnie. W tym widzę siłę oddziaływania harcerzy na społeczeństwo. Dla poprawy kultury osobistej i zdrowia Polaków.