8.04.2021

Droga do nowego SIM

Moja opinia o nowym SIM

Uważam propozycję nowego Systemu Instrumentów Metodycznych za propozycję dobrą i zgodną z metodą harcerską. Niezwykle doceniam ogrom pracy dokonany przez zespół, który przygotował kompletny pomysł na funkcjonowanie narzędzi.

Jestem przekonany, że nowy SIM wspiera indywidualność, wspiera funkcjonowanie małych grup, tworzy szkielet programu drużyny, odpowiada na realne potrzeby, stwarza warunki do przeżycia służby, przygody i kontaktu z naturą, właściwie stopniuje trudność w szczególności pod względem adekwatności wymagań do rozwoju psychofizycznego, dość dobrze radzi sobie z wprowadzaniem świadomości celu do funkcjonowania narzędzi oraz jest prosty. Jest systemem spójnym, a narzędzia są ze sobą wzajemnie powiązane, co sprawia, że dbają o wszechstronny rozwój wychowanków i dają możliwość synergii w ich oddziaływaniu.

Uważam, że ten system jest szansą na wzmocnienie funkcjonowania systemu zastępowego w oparciu o tropy, rozwijania umiejętności poprzez rozbudzenie potrzeby zdobywania sprawności, dochodzenie do coraz wyższej świadomości samorozwoju poprzez wyzwania i osiągania sukcesu wychowawczego w postaci przybliżania wychowanka do idei poszczególnych stopni. Szczególnie pozytywnie oceniam tropy jako bardzo elastyczne narzędzie wspierające pracę zastępu, przemodelowanie próby HO w kierunku formułowania zadań w oparciu o ideę stopnia, potraktowania odznak tożsamościowych jako przygotowania do prawidłowej pracy metodyką, potraktowania sprawności jako odznak umiejętności i dostosowanie wymagań stopni do rozwoju psychofizycznego. Mam też pewne zastrzeżenia – nie najlepsze sformułowania niektórych zadań, zbyt rozbudowane idee stopni dla wychowanka, nie do końca trafne pojęciowo zdefiniowanie wyzwań. Niemniej moje zastrzeżenia dotyczą szczegółów, a nie ogólnej, podkreślę ponownie – spójnej, koncepcji nowego Systemu Instrumentów Metodycznych

Impas

Jestem dzień po spotkaniu w Chorągwi Stołecznej, na którym rozmawialiśmy o SIM – tego jakie są nasze oczekiwania i pomysły na rozwiązania oraz uwagi odnośnie poszczególnych elementów proponowanego systemu.

W tym momencie chciałem się odnieść do dwóch głosów pojawiających się czasem przy temacie SIM, czyli dawanie ogromnej swobody drużynowym-harcmistrzom w konstruowaniu własnych systemów i funkcjonowaniu dwóch SIM-ów w jednej organizacji. W tym pierwszym aspekcie warto według mnie pamiętać o tym, że każdy drużynowy-harcmistrz przekaże kiedyś drużynę drużynowemu-przewodnikowi, który już nie będzie spełniał warunków posiadania własnego SIM-u, więc w jakiś sposób powinien wtedy wrócić do tego ogólnego. Natomiast funkcjonowanie dwóch (lub nawet więcej) SIM-ów jest według mnie tylko pozornym panaceum. Będzie się to wiązało łapaniem wielu srok za ogon przez kadrę kształcącą i wspierającą drużyny w zakresie programowo-metodycznym. Kursy musiałby treściami pokrywać wszystkie systemy, a to nie jest tak, że narzędzia są tematem kursu tylko podczas jednego popołudnia. Gdyby nowy drużynowy postanowił realizować inny SIM, niż jego poprzednik, to nawet przy zachowaniu spójnych pomiędzy systemami ideami stopni, doprowadzałaby to do zaburzenia harmonijności wychowania prowadzonego w drużynie. W zasadzie to z punktu widzenia dbania o tę harmonijność, to wszystkie drużyny działające w jednym ciągu wychowawczym powinny mieć ten sam SIM. A z punktu widzenia wsparcia programowo-metodycznego realizowanego przez hufiec wydaje się koniecznością, żeby jeden SIM obowiązywał w danym hufcu.

Podczas wspomnianego spotkania, po omówieniu w ciągu 3 godzin propozycji nowego SIM-u, przeszliśmy do głosowania odnośnie dalszej decyzji, która stoi przed Radą Naczelną. Na pewno brakującym ogniwem tej dyskusji był brak rozmowy o zasadności podjęcia danej decyzji – nie udało nam się dobrze poznać motywacji innych osób.

Natomiast ostatecznie nikt nie opowiedział się za odrzuceniem tej propozycji w całości (ani w wersji zaprzestani prac, ani w wersji zaczęcia od nowa). Za częściowym przyjęciem nowego SIM opowiedziało się 14 osób, komentując jak widzi częściowe przyjęcie. Najczęściej pojawiającymi się głosami od tej grupy było zaakceptowanie sprawności i przedłużenie pilotażu, po którym miałaby nastąpić decyzja. Mniej licznie reprezentowanymi głosami byłe te dotyczące potrzeby pracy nad stopniami, wydzielenia tropów ze stopni, wzmocnienia kształcenia, wprowadzenia do pilotażu alternatywnego SIM-u. Za przyjęciem nowego SIM w całości głosowało 19 osób, w tym ja.

Odważny kompromis

Rozumiem zastrzeżenia odnośnie przeprowadzonego pilotażu i chęci przeprowadzenia go w warunkach niepandemicznych. Rozumiem też zastrzeżenia do pewnych sformułowań. Bardzo się cieszę, że w dyskusji i argumentacji nie padały głosy poddające w wątpliwość założenia nowego SIM, więc interpretuję to tak, że dostrzegamy szansę na to, że ten system zadziała, tylko wymaga dopracowania. Zatem proponuję, żeby ten SIM przyjąć, jednocześnie pozwolić drużynom na pozostanie przy dotychczasowym systemie przez dwa lata. Te dwa lata, to byłby czas na dopracowanie tego systemu na podstawie doświadczenia drużyn, które wejdą w niego wcześniej, wprowadzając poprawki w 2022 i 2023 roku. Jestem przekonany, że z taką dwoistością systemów w ciągu dwóch lat jesteśmy w stanie sobie poradzić w aspekcie kształceniowym i wsparcia programowo-metodycznego. Drużyny pozostające przy obecnym SIM-ie będą mogły wprowadzać do swojej pracy elementy z nowego. Tym samym nie będziemy odkładać na boczny tor (dalszy pilotaż) wartościowej propozycji przygotowanej przez różnorodny zespół – jestem też przekonany, że przyjmowany SIM powinien być efektem pracy zespołu, a nie poprawek wprowadzonych na Radzie Naczelnej. Jednocześnie ci wszyscy, którzy mają szereg zastrzeżeń, będą mogli włączyć się w pracę zespołu i kreować rzeczywistość od środka jako twórcy systemu, a nie jako jego recenzenci. 

Nazwałem to odważnym kompromisem. Jestem świadom, że ktoś jest gotów to nazwać kompromisem szalonym, bo przecież można iść w kierunku pilotażu, a na razie przyjąć tylko te sprawności. Jestem jednak przekonany, że dla funkcjonowania organizacji – skutecznego przeprowadzenia procesu – potrzebna jest teraz jasna decyzja, że idziemy w tę propozycję SIM-u, który będzie intensywnie ewaluowany przez najbliższe dwa lata i tylko trochę mniej intensywnie w kolejnych latach. Drużynowi i instruktorzy, którzy wspierają ich pracę potrzebują teraz tego sygnału.

13.03.2021

Wybór Naczelnika i GK przez RN (13.03.2021) - RELACJA NA ŻYWO

 


  • 01:54 Kończy się transmisja.
  • 01:50 Wszyscy zaproponowani członkowie GK zostali wybrani. W tym momencie funkcjonują 2 wakaty w GK, które będzie uzupełniać RN na kolejnej zbiórce.
  • 01:48 Wyniki głosowania (za / przeciw / wstrzymujący się / nieważny):
    • Tomasz Kujaczyński 21 / 11 / 0 / 1
    • Joanna Pawłowska 24 / 8 / 0 / 1
    • Łukasz Rycharski 20 / 11 / 1 / 1
    • Elżbieta Noga 18 / 13 / 1 / 1
    • Małgorzata Siedlecka 18 / 12 / 2 / 1
  • 01:06 Po dyskusjach proceduralnych dotyczących tego czy opóźnienie opłacenia składki stanowi o braku biernego prawa wyborczego rozpoczęło się głosowanie.
  • 00:21 Jak Łukasz Rycharski planuje pogodzić swoją aktywność polityczną z wyborem na funkcję?
    • Aktywność polityczna to dla mnie przeszłość. Przez 10 lat pracowałem dla różnych jednostek administracji centralnej. 
  • 00:14 Członkini RN właśnie podziękowała ustępującej GK. To pierwsze takie podziękowania podczas dzisiejszego spotkania.
  • 00:10 Pytanie o to czy w chorągwi skarbnik pełni funkcję wolontariacko. Czy nie ma za dużo pracy, bo umówiła o tym, że ma dużo pracy?
    • Pobieram wygrodzenie za rozliczanie projektów. Kiedyś było dużo pracy
  • 00:02 Pytanie do Tomasza Kujaczyńskiego i Elżbiety Nogi o negatywną opinię o SIM - jak planują podejść do tematu jeśli RN poprze SIM.
    • Tomasz Kujaczyński: W mojej ocenie okoliczności sprawiły, że nie mamy pewności co do skuteczności działania systemu. Jeśli zostanie przyjęty to będę go wdrażał.
    • Elżbieta Noga: Zwróciłam uwagę, że są elementy SIM-u, które budzą mój niepokój.
  • 23:56 Jakie funkcje w ostatnich 3 latach pełnił Łukasz Rycharski
    • 3 lata temu przestałem, być członkiem RN, od tego czasu pomagałem tylko w szczepie, mam małe dzieci.
  • 23:47 Czy skarbniczka ZHP będąc jednocześnie skarbniczką chorągwi nie będzie w konflikcie interesów?
    • Statutowo nie jest to konflikt interesów. Wolontariacko jestem skarbnikiem chorągwi, jeszcze nie wiem jak będę pracowała w GK.
  • 23:39 Małgorzata Siedlecka przedstawiała jeszcze swoje całe doświadczenie (wsparcie programowo-metodyczne na poziomie szczepu, hufca i chorągwi).
  • 23:33 Małgorzata Siedlecka potwierdziła, że nigdy nie była drużynową (odpowiada za program).
  • 23:21 Czy wszystkie kandydatury uzyskały poparcie swoich chorągwi?
    • Tak, wszystkie były konsultowane.
    • Komendantka Chorągwi Śląskiej powiedziała, że nie wyraziła zgody i nie czuje się komfortowo.
    • Komendantka Chorągwi Łódzkiej dopiero dzisiaj dowiedziała się, że ma być wicenaczelnikiem.
  • 23:13 Pytanie o zadania hm. Tomasza Kujaczyńskiego.
    • Będzie w opisie funkcji. Łącznik pomiędzy komendantami chorągwi i GK. Prowadzenie dyskusji na temat Statutu (jest członkiem zespołu statutowego)
  • 23:10 Prezentacja kandydatur do GK.
  • 22:49 Kilka słów od Grzegorza Woźniaka: Nie jest sztuką przywiesić sznur, sztuką jest prowadzić zespół. Jestem do dyspozycji wszystkich środowisk, które mają problemy.
  • 22:45 Wynik głosowania (głosowały 33 osoby, 100% uprawnionych)
    • Lucjan Brudzyński - 14, Piotr Kowalski - 0, Grzegorz Woźniak - 18, żaden z powyższych 1
    • Grzegorz Wożniak został wybrany na Naczelnika ZHP
  • 22:25 Trwa głosowanie.
  • 22:09 RN szykuje się do głosowania. 10 minut przerwy.
  • 22:04 Zakończyła się dyskusja o tym czy członkowie wybranej GK muszą mieć te same funkcje co wybierane podczas zjazdu. Podsumowując, po wybraniu Naczelnika będzie trzeba wybrać 7 członków GK z funkcjami określonymi przez Naczelnika. Jeśli nie wszyscy zostaną wybrani teraz to RN wybierze ich na kolejnej zbiórce. I teraz każda zmiana będzie akceptowana przez RN.
  • 21:38 Trwa dyskusja czy GK musi być w liczebności ustalonej przez zjazd, czyli 7+1 czy wybrany Naczelnik może określić liczebność (i poddać to akceptacji RN). Bezpieczniejsze jest zachowanie liczebności i w tą stronę dążą głosy w dyskusji.
  • 21:17 Trwa dyskusja czy głosowanie będzie jawne.
    Dorota Całka powiedziała, że po głosowaniu nad wygaszeniem mandatu została usunięta z zespołu ds. opisu HSW.
    Ad vocem Lucyny Czechowskiej: Chodziło o sposób reprezentowania zespołu, a nie decyzję o wygaszeniu mandatu.
    Dorota Całka: Pojawiły się argumenty związane ze sposobem głosowania.
    Lucyna Czechowska: To prawda. Pojawiły się takie głosy.
    Głosowanie będzie tajne.
  • 20:32 Przerwa do 21:05. Wtedy nastąpi wybór Naczelnika ZHP.
  • 20:31 Jak wyobrażacie sobie współpracę z kapelanami?
    • LB: Widzę miejsce dla kapelanów. Widzę pole do ich aktywniejszego działania.
    • PK: Polecam rekolekcje z bp. Guzdkiem, żebyście mówili tak dobre i krótkie kazania.
    • GW: Widzę rolę kapelana chorągwi jako autorytetu.
  • 20:28 W co byś zainwestował pieniądze?
    • GW: W majątek i ludzi. Potrzebuję planu i wtedy powiem.
    • LB: W fundacje wspierające wychowanie.
    • PK: W działalność wychowawczą.
  • 20:23 Jak wyobrażacie sobie współpracę między GK a komendantami chorągwi?
    • PK: Poradzę się poprzedników. Zadbam by komendanci chorągwi działali w obrębie Statutu. Osłabię tzw. korpus.
    • GW: To bardzo ważna i dynamiczna grupa. Osobowość prawna zmieniła sytuację chorągwi.
    • LB: Trzeba się porozumieć i znaleźć rozwiązanie.
  • 20:15 Co w ZHP najlepiej funkcjonuje?
    • LB: Zagranica.
    • PK: Ogrom działań Lucyny Czechowskiej. Oraz zagranica.
    • GW: Zarządzanie HAL i obszar organizacyjny - duet Justyny Sikorskiej i Katarzyny Karolak.
  • 20:11 Co sądzicie o likwidacji rad chorągwi?
    • LB: Jedna część mnie optuje za rozwiązaniem WOSM-owskim - wolontariackie rady powołujące zarządy. Ale też widzę taką możliwość, że ich nie ma.
    • PK: Żałuję, że rozmawiamy o wycinku projektu Statutu. Jestem za wzmocnieniem rad zgodnie z propozycją WOSM.
    • GW: Sztuką jest znalezienie kompromisu między naszymi potrzebami a prawem polskim. Rada ma radzić. Najgorzej jak władza wchodzi na ścieżkę innej władzy.
  • 20:03 Zjawa IV i wychowanie wodne - jakie stanowisko wobec tej sprawy? Czy część centralna składki powinna ulec zmianie? Do GW: Jakie był powód nieudzielenia absolutorium w 2008?
    • GW: Nie było uzasadnienia nieudzielenia absolutorium, zapłaciłem frycowe, oddałem się do dyspozycji Naczelnik. Nie śledziłem wątku Zjawy IV. Żałuję, że został uszkodzony po kapitalnym remoncie. Nie potrafię ocenić obecnych działań.
    • LB: Do GW - nie do końca tak było, Zjawa weszła na mieliznę na rok przed końcem kadencji, nie rozwiązaliście problemu mimo propozycji. Jest teraz spółka - miejmy nadzieję, że da radę. Mamy dwa oldtimery. Trzeba stworzyć Zawiszę Czarnego III - nowoczesny jacht pełnomorski.
    • PK: Mam zaufanie do instruktorów specjalności wodnej - cenię dokonania Wiktora Wróblewskiego. W imieniu wszystkich kandydatów: niech zdecyduje RN, będziemy z nią rozmawiać. W imieniu własnym: całkiem niezłym rozwiązaniem byłby zjazd nadzwyczajny.
  • 19:50 Do GW: Powiedział druh, że wszelkie polityczne zaangażowanie zostanie wyczyszczone z mediów społecznościowych. Czy zaangażowanie i niejasności związane z druhem Rycharskim są do przeskoczenia biorąc pod uwagę, że odpowiada za relacje.
    • GW: Rozmawiałem z nim, podlega rygorom pracy w grupie i to, że reprezentuje ZHP. 
  • 19:46 Co myślicie o polaryzacji w ZHP? W tej chwili funkcjonuje telefon zaufania, dzisiaj były dwa dramatyczne zgłoszenia i skutecznie udzieliły pomocy. Czy planujecie wzmocnić ten obszar?
    • PK: Trzeba w każdym instruktorze widzieć człowieka, który chce dobra ZHP. Chcę rozwijać telefon zaufania.
    • GW: Trzeba mierzyć się z problemami jakie mamy. Byłem zaskoczony tym telefonem i bardzo go wspieram.
    • LB: Popieram przedmówców i ten telefon powinien funkcjonować. Nurty w ZHP tworzą z niej organizację różnorodną. Szukamy zbyt wielu ukrytych intencji, dodajemy sobie władzy i oddziaływania. Tak rozumiany konflikt postaram się rozwiązać.
  • 19:38 Jaki jest powód spadek liczebności? Czy tylko pandemia? Jak wspomóc drużynowych?
    • LB: Ciężko zdiagnozować mi inny powód, niż pandemię. Trzeba środki ROHiS-owskie przeznaczyć na kadrę.
    • PK: Jest to też efekt "księgowy" wynikający z wprowadzenia ewidencji. Trzeba kontynuować wsparcie drużynowych i przekierować na to środki.
    • GW: Szczegółowo odniosłem się w programie do kwestii pandemii. Wizytujemy komendy hufców i wspieramy je - trzeba trzymać ten kontakt i wsparcie.
  • 19:26 Do LB: Czy nie widzi potencjału w korpusie komendantów chorągwi? Czy CKR powinien mieć dostęp do dokumentacji płacowej bez dodatkowych wniosków? Do PK: Byłeś członkiem komendy na Jamboree w USA i zlotu ZHP, a współpraca z gniazdami nie była dobra - jak to się przełoży na współpracę z komendantami chorągwi? Do GW: Czy planuje nowe zespoły? Czy planuje kandydowanie w grudniu?
    • GW: Będzie zachowana ciągłość instytucji. Będę pracował tylko do zjazdu zwykłego.
    • LB: Korpus jako ciało to złe rozwiązanie i nie ma go w Statucie. To nigdy nie powinno przeradzać się w próbę stanowienia o czymś, prowadzenia rozgrywek. CKR powinien mieć dostęp do umów.
    • PK: Nie jestem najłatwiejszy. Starałem się rozwiązać wszystkie sprawy.
  • 19:14 Kto będzie koordynował ROHiS i POWER? Do GW: Druh Rycharski jest aktywny politycznie - jak sobie wyobrażasz współpracę z państwem? Do PK: Jesteś aktywny politycznie - jak sobie wyobrażasz współpracę z państwem?
    • PK: Zostawię te osoby co są. Zrezygnuję z przynależności politycznie. Współpracowałem z administracją państwową.
    • GW: W sprawie ROHiS koordynator jest dobry. Byłem pierwszym bezpartyjnym komendantem chorągwi. Wraz z wyborem na funkcję trzeba wyczyścić swoje powiązania i deklaracje polityczne.
    • LB: Zostawię te osoby co są. Nie mam nic do czyszczenia w temacie politycznym.
  • 19:08 Jak planują ułożyć porozumienie z chorągwiami?
    • LB: Trzeba wysłuchać drugą stronę.
    • PK: Niezwykle cenię dokonania Małgorzaty Sinicy - poradzę się. Będę słuchał głosu rad chorągwi. Władza komendantów chorągwi jest dość precyzyjnie określona w Statucie.
    • GW: Też zadzwonię do Małgorzaty Sinicy. Trzeba dbać o relacje między ludźmi.
  • 18:43 10 minut przerwy.
  • 18:42 Do LB: Czy nie przestałeś pełnić funkcję skarbnika, bo nie udzielono Ci absolutorium? Do PK: Czy zgadzasz się narracją Z24? Do GW: Powiedz o swoich doświadczeniach w audytach.
    • GW: Audyt jest potrzebny. Trzeba odczarować pytania CKR-u.
    • LB: Absolutorium nie udzielił mi CKR w 2015 za 2014, bez uzasadnienia. Zrezygnowałem. Dostałem absolutorium od zjazdu za całą kadencję.
    • PK: Odmawiam odpowiedzi na pytanie ze względu na to, ze zadający (Dariusz Zajączkowski) nie reagował gdy byłem oskarżany o kradzież. Na prośbę Przewodniczącego, żeby jednak udzielił odpowiedzi powiedział - "kalafior, saperka, miłość".
  • 18:32 Jak kandydaci posługują się językiem angielskim? Do GW: Czemu członek GK ds. chorągwi nie był konsultowany ze wszystkimi komendantami chorągwi, a był przedstawiony jako reprezentant? Gdzie będzie zatrudniona skarbniczka?
    • PK: Komunikatywnie mówię po angielsku.
    • GW: Nie mówię po angielsku, zostawię to innym służbom. Skarbniczka nie będzie miała konfliktu, bo będzie otwartość w finansach. To nie ze mną takie pytania, bo moi ludzie nie idą po synekury. Tomasza Kujaczyńskiego zaproponowaliśmy w grupie osób, która zgłaszała moją kandydaturę.
    • LB: Lekko żartobliwie powiedział coś o "polisz maj inglisz"
  • 18:23 W składzie GK są dwie osoby, które są bardzo krytyczne wobec reformy SIM. Jak GK będzie oceniać działania chorągwi skoro w GK jest komendant i skarbnik?
    • GW: Wypowiadali się jako instruktorzy, ale w GK będą realizować linię GK, jeśli dokument zostanie przyjęty to GK będzie go wdrażać. Nie widzę konfliktu interesów, taki przepływ informacji jest nam potrzebny.
  • 18:15 Do GW: Osobą odpowiedzialną w GK za SIM jest Elżbieta Noga, a jest ona przeciwniczką SIM. Jak to będzie przeprowadzone?
    • GW: SIM jest żyjącym dokumentem. Będę szanował podjęte decyzje,
  • 18:10 Jaki czas planujecie poświęcić, ile będzie etatów? Jaki jest priorytet i jaki cel?
    • LB: Nie będę na etacie, czasu tyle ile trzeba. Wszystkie osoby z GK są na etacie w jakimś stopniu, ale nie rozmawialiśmy o pieniądzach.
    • PK: Nie będę na etacie, czasu tyle ile trzeba. Priorytet to zakończenie konfliktu we władzach naczelnych.
    • GW: Jestem zatrudniony teraz przez ZHP, 20 marca jest zjazd chorągwi. Priorytetem jest stabilizacja. Nie wiem kogo będę zatrudniał.
  • 18:06 Czy kandydaci przeanalizowali sytuację gospodarczą, jak ją oceniają i jak chcieliby na to zaradzić?
    • PK: Zapoznałem się z dostępnymi informacjami, ale to na pewno nie wszystko. Wynik finansowy to nie wszystko. Nie jesteśmy w sytuacji tak złej jak przedstawia to CKR. 
    • GW: Przeczytałem ocenę ryzyka - zaniepokoiła mnie płynność związku i niektórych chorągwi. Ważny jest audyt. Pieniądze kochają transparentność.
    • LB: Znalazłem kilka rzeczy, które mnie bardzo zaniepokoiłem. Dyskutowałbym z CKR o zagrożeniu płynności dla ZHP. Stan podmiotów Grupy ZHP może być ciężki.
  • 17:56 Do PK: Jakie jest stanowisko wobec hejtu w internecie oraz czy nadal będzie współpracował z Z24? Do LB: Czy Grupa ZHP nadal ma sens - jeśli nie to jakie zmiany? Do GW: Czy będzie wspierał zespół ds. reformy SIM?
    • LB: Formuła Grupy ZHP z 2010 wyczerpała się, trzeba uprościć system raportowania, przenieść zadania rad nadzorczych do właściciela. Trzeba wprowadzić zmiany.
    • PK: Stanowisko wobec hejtu w internecie przedstawiłem. Jeśli nie zostanę wybrany pękną serca drużynowym, bo ważniejsze będzie zarządzanie. Profil Z24 będą prowadzić inne osoby, są komentarze teraz, nie obrażam się.
    • GW: Chciałbym, żeby zespół dalej pracował, a ten dokument już żyje. Szacunek za tą pracę.
  • 17:47 Kto będzie odpowiadał za obszar Karola Gzyla - promocja i współpraca zagraniczna?
    • PK: Dalsze pełnienie funkcji przez komisarza i komisarkę zagranicznych, wzmocniła się nasza rola w międzynarodowych organizacjach. Promocja działa dobrze na poziomie wolontariuszy GK, a nie zarządu.
    • GW: Promocja i zagranica dobrze działają na poziomie zespołów GK.
    • LB: Za obszar promocji i zagranicy będzie odpowiadać Lucyna Czechowska z moim wsparciem.
  • 17:40 Jaki jest plan na komunikowanie się w ZHP?
    • LB: Więcej informacji oficjalnej, transparentność, transmisje, wyciąganie konsekwencji za zarzuty bez pokrycia.
    • PK: Wspomnienie ataków (zarzut kradzieży) jakich doświadczył, proponował transparentność i wyraził podziw wobec osób odpowiedzialnych za komunikację w ZHP.
    • GW: Należy zastanowić się czy możemy komentować w taki sposób.
  • 17:32 Do GW: Jak wdrożyć osoby, które nie miały doświadczenia w pracy z GK?
    • GW: Nie demonizowałbym wdrażania, to zadania są demonami, a ci ludzie mają kompetencje.
  • 17:30 Czy jesteście pewni, że członkowie GK mają bierne prawo wyborcze?
    • Wszyscy potwierdzili, że zaprezentowane osoby mają prawo działać w GK.
  • 17:27 Do PK i GW - czy kontaktowaliście się z zespołami centralnymi i czy zapewnicie ciągłość ich pracy?
    • PK: Kontaktowałem się i będą pracować na rzecz ZHP.
    • GW: Nie zamierzam ingerować w zespoły, niech kontynuują służbę do zjazdu zwykłego.
  • 17:25 Do kogo będzie pierwszy telefon do administracji państwowej?
    • GW: Do PFR, żeby środki nie były zagrożone.
    • LB: Do PFR, ale może jednak do premier Glińskiego, bo ROHiS.
    • PK: Zapytałbym o radę tych, który rozmawiali do tej pory. Do premiera Glińskiego.
  • 17:21 Pytanie o przyszłość SIM, Podstaw wychowawczych i opisu HSW.
    • PK: SIM należy przyjąć, nie dywagować tyle nad słowem, prosty opis.
    • GW: Decyzję oddaję RN, drużynowi czekają na to. W sprawie pozostałych projektów to muszę otworzyć karty w GK, trzeba zobaczyć, które projekty są zagrożone pod względem finansowym.
    • LB: SIM powinien być wdrażany, istotny jest system ewaluacji SIM.  Przy Podstawach wychowawczych nie należy się spieszyć i słowa mają znaczenie.
  • 17:14 Pytanie o GK oraz do LB o Nową Marinę Gdynia.
    • LB: Mój skład jaki przedstawiłem to jedyny jaki mam i tylko ich rozpatruję. Jeśli chodzi o Nową Marinę Gdynia - uczestniczyłem w pracach od 2010 do 2016, wiele spraw trzeba uregulować.
    • PK: GK przedstawię jak zostanę wybrany.
    • GW: Rozważam jeszcze 2 osoby. O jednej nie wiem czy może oraz jedna osoba od strategii (rano do mnie to dotarło).
  • 16:55 Chwila przerwy, a po niej seria pytań.
  • 16:52 Ton wypowiedzi GW dość ospały. Bardzo długi opis pełnionych funkcji - było ich dużo, ale trochę za długi. Trochę dziwne było zakończenie listy sukcesów na początku lat dziewięćdziesiątych. W GK czuć ducha chorągwi i chyba jednak trochę Joli Kreczmańskiej w osobach Jarosława Janasa (kandydował w 2017 na skarbnika) i Elżbiety Nogi (zespół wsparcia drużynowych HoPS).
  • 16:51 Prezentacja Grzegorza Woźniaka (GW)
    • Zgłosiłem się, ponieważ zawnioskowała o to grupa instruktorów.
  • 16:28 Prezentacja PK raczej w emocjonalnym tonie, ale wypowiedziana z powagą i bez agresji.
  • 16:27 Prezentacja Piotra Kowalskiego (PK)
    • Nie spodziewa się, że zostanie wybrany, bo obawia się, że więcej dzieli, niż łączy.
    • Mówi o swoich zdolnościach zarządczych - wcześniej spółdzielnia socjalna, teraz MOPS w Łodzi.
    • Mówi także o swoim doświadczeniu we współpracy z administracją publiczną.
    • Głos wprost do drużynowych:
      • czujcie się częścią całości,
      • zadbam, żebyście mogli być dobrymi rzemieślnikami,
      • działam blisko linii.
    • Znam poziom centralny, bo mam doświadczenie w wydziałach i w reprezentowaniu ZHP na konferencjach skautowych.
    • Zażegnam konflikt - Przewodniczący ZHP był opiekunem mojej próby harcmistrzowskiej.
    • Chciałbym harcerstwa dla wszystkich, widzę w innych, że chcą dobrze.
    • Nie będę kandydował na zjeździe zwykłym, chcę zaoferować swoją pomoc w tym trudnym momencie.
    • Zaznaczył, że władze powinny trzymać się swoich kompetencji, a nie zobaczyliśmy efektów działań Rady Naczelnej.
  • 16:16 Prezentacja konkretna i rzeczowa. W zdecydowanym, acz spokojnym tonie. Na razie jeszcze to nie był LB w pełnej krasie. Bardzo ciekawe otwarte mówienie o nieujawnionych powodach odwołania Naczelniczki. Wskazał na zagrożenie środków z PFR-u jeśli komendanci chorągwi zostaną zarządem organizacji. Chce być Naczelnikiem na okres przejściowy. Główna Kwatera ze składu jest w dużej mierze kontynuacją - jestem pod wrażeniem, że udało mu się namówić te osoby. 
  • 16:15 Prezentacja Lucjana Brudzyńskiego (LB)
  • 15:25 Działanie komisji wyborczej było tak dużym wyzwaniem, że trzeba było zrobić przerwę w obradach. Nie rozumiem czemu tej roli nie mogły pełnić te same osoby, które są w komisji skrutacyjnej. Na zjeździe hufca jakoś działa.
  • 15:07 Zaczynamy. Na razie wybór komisji wyborczej, potem prezentacje kandydatów.
  • 13:58 Procedura wyboru Naczelnika od 15:00.
  • 13:55 26 za, 3 przeciw, 2 wstrzymujących się - hm. Marcin Maryl uzupełnił wakat Chorągwi Stołecznej po dwóch latach.
  • 13:20 Trwa uzupełnianie wakatu. Podczas wyboru Naczelnika w siedzibie Chorągwi Stołecznej będzie prezydium RN, komisja skrutacyjna oraz kandydaci wraz ze swoimi GK. Reszta członków RN uczestniczy zdalnie.
  • 12:35 Trwa przerwa do 13:05 i rozpocznie się uzupełnianie wakatu. Po tym punkcie nastąpi procedura wyboru Naczelnika.
  • 11:05 GW uzyskał w pewnym stopniu poparcie komendantów chorągwi.
    • Na 17 komendantów chorągwi:15 wyraziło pozytywną opinię na temat startu GW, 1 się nie wypowiedział, 1 wyraził duże uznanie dla kandydatury, ale powiedział, że nie poprze (rozważał też samodzielny start).
    • Z tych 15 pod wnioskiem podpisało się 9 (licząc przedstawiciela Ziemi Lubuskiej), 4 miało wrócić do swoich komend z tematem (to są ci co przyjęli uchwały ws. zwołania zjazdu), 2 czeka na skład GK.
  • 10:55 Dzisiaj, przed procedurą wyboru, RN czeka przyjęcie protokołu, informacja bieżąca i uzupełnienie wakatu z Chorągwi Stołecznej.
  • 10:50 Rada Naczelna spotyka się w ten weekend między innymi w celu wybrania Naczelnika po tym jak 6 lutego wygaszono mandat Naczelniczce ZHP hm. Annie Nowosad.